top of page

NASZE OPOWIEŚCI

Nadchodzą zmiany

Pomimo, że za oknem letnia aura w pełni, większość z nas dopiero planuje wakacyjne wyjazdy, a długość dnia rozpieszcza, w przyrodzie zaczynają się zmiany. Zauważy je tylko wprawne oko, bo znaki te wydają się niezwykle subtelne, ale ich obecność z każdym dniem będzie przybierać na sile i choć długo będzie nas jeszcze cieszyć ciepło i letnie wieczory, skrzydlate towarzystwo zaczyna się szykować na kolejny, ważny moment w swoim rocznym wielkim planie.


Dla ptaków najważniejszym momentem roku i tym, co dyktuje ich cały rozkład funkcjonowania jest okres rozrodu. To dla rozrodu pokonują wielkie lub mniejsze dystanse, to dla rozrodu walczą o terytoria i niosą się pięknym śpiewem. Ten w zasadzie dobiega końca. Ostatnie gatunki, rybitwy i sieweczki wykluły się w swych koloniach. Znajdą się jeszcze spóźnialscy, jak sroka spod mojego okna, która z rozmachem postanowiła złożyć jaja z początkiem lipca, ale to indywidualne przypadki. Można zauważyć pierwsze migrujące siewki, żurawie zaczynają gromadzić się w większe grupy wzmocnione o tegoroczną, lotną już młodzież. Nie więcej niż za dwa, może trzy tygodnie wśród ptaków będzie można już zaobserwować typowo jesienne zachowania. W lesie powoli nastaje cisza, również wśród rozwrzeszczanych jeszcze niedawno nadrzecznych łęgów jest dziwnie cicho. Jeszcze czasem odezwie się wilga, czasem kos, ale i tych najbardziej zawziętych śpiewaków niebawem nie usłyszymy.


W kalendarzu do początku jesieni zostały ponad dwa miesiące, ale wśród ptaków pory roku są dużo bardziej przesunięte. Dla nas zaczyna się jeden z najpiękniejszych momentów i spektakli natury. Wielkie, jesienne wędrówki, niesamowita kompilacja mgieł, a z czasem i kolorów. Zakończyliśmy zdjęcia z cyklu rozrodu. Ostatnie maluchy wyszły z gniazd i ruszyły na swoją pierwszą, wielką przygodą i choć jeszcze mamy sporo zdjęć i opowieści do pokazania, czujemy pewną nostalgię, na pewno nie smutek, ale poczucie przemijania za każdym razem w nas się wzmaga w takich momentach.


Żuraw

Crane

Grus grus

fot. Łukasz Boch


32 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Metody

Comentarios


bottom of page