top of page

NASZE OPOWIEŚCI

Piękno i harmonia

Może żyjemy w pewnej utopii, w kapsule komfortowego myślenia? Może wydaje nam się, że nasza praca niesie ze sobą coś więcej niż fotografie dzikiej przyrody i opisy naszych zmagań? Możliwe, że tak jest, ale my wierzymy, że jest inaczej. Chcemy wierzyć i wierzymy, że niesiemy pewne przesłanie, rodzaj nauki i mentalnego egzystencjalizmu, że nasz sposób życia pokazuje pewne wartości, które są na wyciągnięcie ręki, wartości, o które warto dbać i szanować, wartości, którymi warto się cieszyć. Te wartości to piękno i harmonia.


Zawdzięczamy przyrodzie bardzo wiele. W dużej mierze to przyroda i obcowanie z nią ukształtowało nas jako ludzi. Spędzając w terenie dużą część roku, staliśmy się w dużej mierze częścią świata, który zgłębiamy i staramy się poznać. Poczuliśmy tę przynależność i wspólnotę. Przeżywamy niezwykle mocno każdą tragedię i każdą radosną chwilę. Spędzając długie tygodnie z daną parą ptaków, czy całą rodziną, w naturalny sposób uczestniczymy nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie w życiu tych stworzeń. Obserwujemy zachowania i niezwykłości, które często nie są nawet opisane i nie są badane. W naturalny sposób zaczęliśmy widzieć wpływ człowieka na otoczenie. Nasze postrzeganie i pojęcie o świecie przyrody wykrystalizowało się na podstawie własnych przeżyć i obserwacji. Wielokrotnie rozmawiamy z wędkarzami, turystami, czy rolnikami o tym jakie piękno jest w okolicy, w jaki sposób nie szkodzić. Uzmysłowiliśmy sobie, że bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z bogactwa jakie skrywają pobliskie lasy, rozlewiska czy nawet zarośla. Tak samo często brak świadomości prowadzi do szkód i zupełnie niepotrzebnych dramatów wśród ptaków, czy ssaków. Zwiększenie świadomości o naszej rodzimej przyrodzie, o przyrodzie z najbliższego sąsiedztwa, o życiu ptasich rodzin, o odlotach i przylotach, o całym cyklu jaki dzieje się tuż obok, a którego nie widzimy, pozwala nam poczuć odpowiedzialność za nasze działania, nasze czyny w codziennym funkcjonowaniu. Właśnie taką wartość niesie fotografia przyrodnicza, budowanie tej świadomości. Dlatego właśnie nasze zdjęcia opisujemy, dlatego staramy się pokazywać piękno tego co jest obok nas.


Przyroda stała się życiem, stała się częścią nas. Przyroda niesie mnóstwo mądrości, uczy wrażliwości i dostrzegania piękna. Wierzymy, że dzięki niej stajemy się lepszymi ludźmi w naszym codziennym życiu. Wierzymy, że jesteśmy w stanie ten rodzaj medytacji i sposobu postrzegania przelać również na was.


Uszatka

Long-eared owl

Asio otus

fot. Łukasz Boch68 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Postprodukcja

Commentaires


bottom of page