top of page

NASZE OPOWIEŚCI

W kruchym świecie rybitw

Wracając w dobrze znane nam miejsca, od lat prowadzimy szczegółowe obserwacje. To nie tylko obserwacje na temat liczebności, czy występowania danego gatunku. Kiedy spędzamy setki godzin, a nawet lat z jedną parą, wrastamy w ich codzienne życie, stajemy się nierozerwalną częścią ich świata. Znika wówczas dzielący nas niewidzialny mur. Wiemy dokładnie, o której wstaje dla nich nowy dzień, ile trwa poranna toaleta. Dlaczego mama szybko przynosi muszki, a tata znika na dłużej po ryby, kiedy będzie popołudniowa drzemka, a kiedy malec zostanie sam. Jednak to, co nas najbardziej fascynuje to ich mowa, mowa gestów, zachowani i dźwięków, którą uczymy się i rejestrujemy od lat. Cała gama dla nas niezrozumiałych dźwięków, która z roku na rok staje się bardziej przejrzysta, klarowna i czytelna. Dźwięki zadowolenia, zagrożenia, dźwięki przywołań lub ostrzeżeń. Dźwięki z oddali pędzącego z posiłkiem rodzica, i krzyk malucha wybiegającego z ukrycia na ten sygnał. Mnogość i złożoność tonacji, która powiększa naszą wiedzę. To wiedza dla nas bezcenna, dla innych niepotrzebna, niezrozumiała i nieużyteczna. Zrozumieć ich mowę to podstawa by zrozumieć ich świat.

Jak wiecie to, co robimy, to wypadkowa wielu lat naszych obserwacji, doświadczeń i wiedzy praktycznej, której nigdzie nie da się wyczytać. Dobro ptaków to cel nadrzędny i to jest w naszych działaniach najważniejsze. Jak co roku chcemy zaapelować do wszystkich, o nie naśladowanie, poszanowanie i nie fotografowanie przy gniazdach, lęgach. To czas bardzo trudny dla wszystkich zwierząt, czas, w którym z niewiedzy i głupoty ginie mnóstwo istnień. Prosimy uszanujcie to, co mamy najcenniejsze, uszanujcie ten wspaniały świat natury, który i tak ma już bardzo ciężko. Nasze działania to również wynik stałej współpracy z RDOŚ - ami, Parkami, Towarzystwami, nie tylko w Polsce, z którymi dzielimy się naszymi zasobami, wiedzą i doświadczeniem. To dzięki nim mogą powstać unikalne kadry, to dzięki nim możemy edukować na wielu poziomach.


#elizjumbb #elizjumakademia #mrjangear #tragopanofficial

Rybitwa rzeczna

Common tern

Sterna hirundo

fot. Marcin Baranowski


#szkołafotografii #szkołafoto #warsztatyfotograficzne #szkołafotografiiprzyrodniczej #fotografiaprzyrodnicza #fotografowaniezwierząt #fotografowanieptaków #szkoleniafoto #szkoleniafotograficzne #kursyfoto #fotoszkoła #kursyfotografii #fotografiaprzyrody #szkołafotografiiprzyrody #fotografia #wildlifephotography #wildphoto

17 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Transformacja

Lato

Kaprysy

bottom of page