top of page

NASZE OPOWIEŚCI

Kolonia

Kolonia czapli i kormoranów to zadziwiająca kraina. Miejsce potrafiące obudzić sprzeczne odczucia i bez wątpienia odstraszające typowego turystę czy nawet wędkarza. Ewolucja i natura skonstruowała jednak zadziwiający i złożony mechanizm tworzący siedlisko dla sporej populacji życia. W tym właśnie miejscu tysiące ptaków buduje pary, rodzi się, dorasta i umiera. To ich królestwo, ich dom.

Już z daleka rzucają się w oczy sterczące kikuty umierających drzew. Upstrzone dziesiątkami gniazd z sino-szarym odcieniem od pokrywających je odchodów, przywodzą na myśli toczone jakąś tajemniczą chorobą odizolowane miejsce. Nad całością widać krążące ciemne sylwetki ptaków, jakby zlot padlinożerców spędzonych jakąś tragedią. Zbliżamy się i teraz całość obrazu uzupełnia kakofonia wrzasków. Te również wkomponowane idealnie swym wyrazem, składają się z mieszaniny popiskiwania, złowieszczych skrzeków i pochrapywania. Echo bijące od ścian zarośli i resztek drzew wzmaga przeświadczenie, że to miejsce opanowały tylko one i nic innego nie ma tutaj wstępu. Całość wrażenia podkreśla smród. Przy odpowiednim wietrze czuć go z daleka, z bliska czuć go bez względu na kierunek i siłę wiatru. To azot, przetrawione ryby, odchody i zapach rozkładających się resztek. Niezwykle intensywna mieszanka. W powietrzu unosi się pył. Skruszone i przesuszone odchody z liści, gałęzi, kory i gniazd, unoszą się na wietrze prósząc delikatnym śniegiem. Kolonia ma nawet swój smak, czuć go na języku i wargach, jest gorzki i tępy, nie da się przed tym zabezpieczyć i uchronić. Można tylko przywyknąć.

Pomimo to, kolonia jest tętniącą i przepełnioną pięknem krainą. Prezentując serię zdjęć z tego miejsca i cykl opowieści, postaramy się Wam ukazać niesamowity ekosystem, jedyną w swoim rodzaju krainę, miejsce życia setek, a nawet tysięcy istnień na niewielkim obszarze. Postaramy się Wam pokazać piękno tych ptaków, ich niezwykłość, troskę, ale również bezwzględność w walce o przetrwanie. Nas ta kraina urzekła już dawno temu, mimo, że w naszej ludzkiej ocenie często spycha się te ptaki do kategorii brzydoty, smrodu i czynienia szkody.

Czapla siwa

Gray heron

Ardea cinerea

fot. Łukasz Boch

11 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Nieuchwytny

Comments


bottom of page