top of page

NASZE OPOWIEŚCI

Gdzie tkwi sekret?

Co takie mają w sobie te ptaki? Co takiego powoduje, że są tak hipnotyczne? Niczym syreni śpiew w przygodach Odysa. Kontynuując nasz jesienny cykl z żurawiami, spróbujemy się wspólnie nad tym zastanowić.


Piękno jest pojęciem w dużej mierze abstrakcyjnym i trudnym do zdefiniowania. Mawia się przecież, że o gustach się nie dyskutuje, więc można śmiało powiedzieć, że postrzeganie piękna, czy też odczuwanie go, jest czymś subiektywnym. Są jednak zakodowane pewne kanony, które mamy wspólne. Nikt przecież małych wilczków nie nazwie brzydkimi, na pewno nie powiemy też, że zachód słońca nad jeziorem jest brzydki. Co do innych spraw, można jednak dyskutować. Z żurawiami sprawa jest złożona. Sam wygląd tych ptaków moim zdaniem nie odpowiada na to pytanie. Osobiście uwielbiam je podziwiać właśnie na zlotowiskach i właśnie wtedy mają dla mnie szczególną moc. Oczywiście nadal uważam, że żuraw jest pięknym ptakiem również w pozostałą część roku, ale jednak ta jesień, ta mnogość, ten spektakl, to widowisko, tego się nie da z niczym porównać. Te elementy uzupełnione tym, co potrafi stworzyć jesień jako pora roku, złożony układ pogody i środowisko w jakich te ptaki się gromadzą, czynią to danie absolutnie nietuzinkowym i wykwintnym, ale to nadal nie wszystko.


Ostatecznie wiele gatunków ptaków zbija się w gromady, ale tutaj żuraw również ma coś szczególnego. Mnogość zachowań, w tym również społecznych, niezwykłych. Wśród żurawi bez problemu odróżnimy poszczególne pary i z łatwością dostrzeżemy więzi rodzinne. Te ptaki okazują sobie emocje i to niemal tak wyraźnie jak... no właśnie. Te ptaki przypominają nam nas, w tym jak okazują radość, zdenerwowanie, czy zniecierpliwienie. Stworzenia dzikie, dostojne, niezwykłe, ale mimo wszystko widzimy w nich zachowania i cechy wspólne nam - ludziom. Czy właśnie to czynie je bliskie obserwatorom, ta mimo wolna wewnętrza potrzeba utożsamiania się, przypisywania cech ludzkich dzikim zwierzętom, a wy co sądzicie na ten temat?


Chcielibyśmy zaprosić wszystkich do uruchomienia subskrypcji na naszej stronie. Nie umkną wam aktualności ze świata elizjum. Wystarczy wpisać mail i zatwierdzić. Link podrzucimy w komentarze.
Żuraw

Crane

Grus grus

fot. Łukasz Boch


27 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Metody

Comments


bottom of page