top of page

NASZE OPOWIEŚCI

Wiosna jak za dawnych lat

Żuraw jest jednym z nielicznych przypadków wśród ptaków, który może się pochwalić dość stabilną populacją. Choć patrząc w cyferki można uznać, że sytuacja wygląda bezpiecznie i nic nie zagraża rozwojowi tych ptaków, to niestety żuraw zmaga się każdego roku z wyjątkowo groźnym przeciwnikiem. Pomimo, że od czasu do czasu słychać głosy bawiących się w Boga, że warto by w nie postrzelać, to moim zdaniem największe niebezpieczeństwo leży gdzie indzie.


Brak wody. Cykl lęgowy tych ptaków ściśle jest związany z wodą, a niestety generalna tendencja wygląda zatrważająco. Stepowienie terenów i zanikanie podmokłych siedlisk, olsów, łęgów, bagien. Choć żuraw dostosowuje się do nowych warunków i zakłada gniazda w nowych miejscach, to najczęściej kończy się to utratą lęgów. Gniazda tych ptaków stają się łatwo dostępne dla każdego drapieżnika i każdego roku obserwujemy co raz więcej par bez potomstwa.


Ten rok jest wyjątkowy. Takiej wody nie było dawno i trzeba przyznać, że tegoroczna wiosna będzie naprawdę przychylna nie tylko dla płazów, ptactwa typowo wodnego, czy wszelkiej maści owadów, ale również dla żurawi. My jednak lubimy narzekać i przeszkadza nam wylana rzeka, częsty deszcz i słota. Biadolimy jaki to nietypowy i straszny rok. Zapominamy jednak, że stan jaki obserwujemy w tym roku, jeszcze trzydzieści lat temu był normą, a upalne lata i wiosny z ostatnich lat, które rozpieściły nas do poziomu mieszkańca Grecji, są anomalią.
Żuraw

Crane

Grus grus

Łukasz Boch


12 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Metody

Comments


bottom of page