top of page

NASZE OPOWIEŚCI

O migracjach

Koniec lipca przyszedł błyskawicznie. Połowa lata już niemal za nami, a w naszym fotograficznym grafiku przyszedł czas zakończenia prac wiosenno-letnich i przygotowania się pod nadchodzące migracje. To co będzie się działo przez najbliższe miesiące, jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych laurek naszej części świata, naszej Polski.


Okres jesiennych odlotów w zasadzie dużą swoją częścią obejmuje kalendarzowe lato. Wszystko zaczyna się w drugiej połowie lipca i trwa mniej więcej do końca października, choć wyznaczenie jasnych ram przy zmianach klimatycznych i zmianach upodobań ptaków, jest w dużej mierze umowne. Około trzy miesiące nieustannych przelotów, to naprawdę dużo, szczególnie jeśli porównamy to migracją wiosenną. Dlaczego tak się dzieje? Powodem tego stanu rzeczy są inne zadania i cele do wykonania. Migracja wiosenna to rajd ku miejscom lęgowym, często też aby znaleźć nowego partnera. To ogromna presja czasu w rywalizacji i dobraniu jak najoptymalniejszych terytoriów, wszystko po to aby zwiększyć swoje szanse do przekazania genów. Wiosną ptaki się najzwyczajniej śpieszą, dlatego przeloty w pierwszej częściej roku są niczym mrugnięcie oka. Miejsca gromadzeń znikają po kilku dniach, podczas gdy jesienią mogą gromadzić ptaki przez długie tygodnie, a nawet miesiące. Jesień nie wywiera już takiej presji na podróżujących. Można spokojnie odpoczywać przy kolejnych postojach, żerować i stopniowo się przemieszczać. Daje to nam, fotografom możliwość zanurzenia się w ten ich niesamowity świat o wiele mocniej, poczuć go przez długi okres roku.


W sierpniu organizujemy dwa ostatnie tego lata grupowe szkolenia "FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA OD POCZĄTKU" i specjalizację "FOTOGRAFOWANIE Z WODY". Mamy jeszcze po jednym miejscu, zapraszamy serdecznie. Później robimy przerwę od zajęć grupowych, aż do października. Jeśli jednak ktoś z was chciałbym ruszyć z nami na fotografowanie zlotowisk, lub na szkolenia indywidualne, to wszystkie wiadomości znajdziecie na stronie. Link wrzucę w komentarze. Przypomnę jeszcze o subskrybowaniu naszej strony. To niezwykle ważne, gdyż tylko w taki sposób mamy gwarancję, że nie stracimy kontaktu w jakimkolwiek medium społecznościowym, dzięki subskrypcji będziecie bowiem powiadamiani o naszych wpisach na blogu i wszystkich aktualnościach. Spokojnego weekendu i do następnego razu :)


Żuraw

Crane

Grus grus

fot. Łukasz Boch


38 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Metody

Comments


bottom of page