top of page

NASZE OPOWIEŚCI

O znaczeniu owadów

Chociaż życie i zwyczaje ptaków zostały przez ludzi opisane, a wiedza ta jest w zasadzie bezproblemowo dostępna, to nadal jest ogrom białych plam dotyczących wielu aspektów ich życia. Wiele z tych codziennych w życiu ptaków czynności, zwyczajów i nawyków nie zostało poznanych, a wiedza nasza często ogranicza się do podstawowych wiadomości.


Samica, która samodzielnie wysiadywała jaja, przez pierwszy okres po wykluciu spędza noce z potomstwem dogrzewając je troskliwie. Wraz z nadejściem świtu dołącza do dyżurującego samca i wspólnie karmią całe towarzystwo. Jednak nadal co kilka kolejek karmień, samica wraca i układa się w gnieździe, pilnując aby pisklętom nie groził chłód. Minęło dziesięć dni od wyklucia. Przyjęty przez dorosłe ptaki rytm uległ zmianie. Młode wilgi rosną błyskawicznie, w zasadzie każdy dzień uwidacznia zmiany w ich fizjonomii. Teraz już zdecydowanie mniej narażone na zimno zostają samotnie w gnieździe niemal przez całą dobę. Dorosłe ptaki dyżurują w pobliżu i przeganiają wszelkich intruzów, głównie sroki, dzięcioły, sójki i inne wilgi. Do tego dochodzi oczywiście karmienie, nieustająca litania owadów i o dziwo owoców, które pisklęta również chętnie jedzą. Wśród tych pierwszych dominują larwy, w szczególności ciem i motyli, które dość obficie można pozyskać w koronach drzew. Tutaj na zdjęciu widać dość rzadki moment spotkania obu dorosłych ptaków przy gnieździe. Samiec - ten z lewej, przyniósł właśnie pokarm dla malców, samica tymczasem zajęta była umacnianiem gniazda i czekała, aż jedno z piskląt wydali by zabrać nieczystości z okolic gniazda.


Patrząc na tą niezwykłą zależność ptaków od świata owadów co raz ciemniej widzimy przyszłość przyrody. Powszechnie stosowane opryski od skali Jana Kowalskiego, do opryskiwania na skalę przemysłową, monokulturowe uprawy i ogólny postęp skażenia i schemizowania środowiska pozbawiają nas każdego roku ogromnej ilości tego makro życia. Przeraża nas brak zrozumienia jak istotną rolę w przyrodzie mają owady, również te określone przez człowieka jako "szkodniki". Bez nich natychmiast załamie się szereg łańcuchów pokarmowych, bez nich nasz świat będzie zupełnie inny. Szanujmy owady, nie zabijajmy ich bezmyślnie. To ogromnie ważna cegiełka jaką każdy z nas może dołożyć w imię ochrony środowiska.


Wilga

Oriole

Oriolus oriolus

fot. Łukasz Boch35 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kolorowa zima

Zaprzeczenie

Into the wild

1 comentario


Invitado
25 jul 2022

Cudowne zdjęcia ❤️😍 Pozdrawiam serdecznie

Me gusta
bottom of page