top of page

NASZE OPOWIEŚCI

Zmiany

Niezwykły to czas, można powiedzieć, że przepełniony niemal cudami, które z dnia na dzień dzieją się na naszych oczach. Przedwiośnie i siła tego zjawiska jest niesamowita. Noc walczy z dniem, zimno z ciepłem, słońce z cieniem, a zmarzlina z życiodajną wodą.


Niewielka rzeczka Pisia i jej najbliższe sąsiedztwo również się zmieniają. Woda płynie jakby weselej, krystaliczna woda zmywa resztki lodu i porannego szronu. Widać ruch w koronach drzewa. Zewsząd słychać dudnienie dzięciołów, a o brzasku i zmroku zaczynają się jedne z najbardziej upajających melodii - melodyjne flety kosa. Po zimowej ciszy, przerywanej jedynie gwizdaniem wiatru, nic nie brzmi tak pięknie jak serenady tych niesamowitych ptaków.


W tym całym, budzącym się do życia dźwiękowym kolażu, słychać coś jeszcze. Ciche zdawać by się mogło, choć niezwykle charakterystyczne i zadziwiająco donośnie pogwizdywanie zimorodków. W ich życiu również zaczęły się poważne zmiany. To czas, gdy zimowe stanowiska i rewiry ulegają zmianom, zimorodki szukają partnerów i łączą się w pary. Rzeki i zakola niebawem wypełnią się narybkiem. To dla nich szczęśliwy czas, czas obfitości, ale też nowych wyzwań. Krajobraz jeszcze przepełnia szarość, zimowa monotonia i pozorna nicość, ale to tylko pozory, to tylko cisza przed burzą, prawdziwą wiosenną eksplozją.Zimorodek

Kingfisher

Alcedo atthis

fot. Łukasz Boch

37 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Nadchodzi zima

Czas relaksu

댓글


bottom of page